Nacházíte se zde: Úvod » Aktuality

Žádost o vydání předběžného opatření

Muchova rodina v těchto dnech zažádala o vydání předběžného opatření v otázce Slovanské epopeje.

Rada Hlavního města Prahy na nedávném zasedání rozhodla neprodloužit zápůjčku Slovanské epopeje Moravskému Krumlovu, kde se dílo právě nachází.

Zápůjčka by měla vypršet ke dni 30. 6. 2010. Slovanská epopej by měla být poté přesunuta do provizorních prostor ve Veletržním paláci, a to pouze na omezenou dobu. Magistrát hl.města Prahy počítá s vystavením Epopeje nejpozději koncem září 2010.

Toto rozhodnutí bylo přijato bez jakékoliv konzultace s Muchovou rodinou, strážci uměleckého odkazu Alfonse Muchy. Magistrát tak učinil s vědomím, že toto řešení je pro Muchovu rodinu a nadaci nepřijatelné, jak vyplývá z konzistentního postoje jmenovaných k umístění Epopeje.

S ohledem na rozhodnutí Rady hl. města Prahy a v zájmu ochrany nejvýznamnějšího díla Alfonse Muchy a splnění jeho přání o umístění Slovanské epopeje, se Muchova rodina rozhodla obrátit na soud a požádat o vydání předběžného opatření. Tento postup spolu s následující žalobou je krizovým řešením, ke kterému se Muchova rodina cítí být přinucena okolnostmi, na jejichž vzniku nenese vinu. Jeho účelem je především zamezit stěhování Epopeje z místa na místo bez toho, aby padlo rozhodnutí o konečném umístění tohoto díla.

Pokud chcete společně s námi podpořit myšlenku výstavbu samostatného důstojného stánku pro jeden z největších kulturních klenotů České republiky, přidejte se k naší petici.

Napsáno 7.6.2010
» seznam aktualit