Nacházíte se zde: Úvod » Muchova nadace » John Mucha

John Mucha

John Mucha (syn Jiřího Muchy a Geraldiny Mary Muchové) se narodil 20. 5. 1948. Ačkoliv se John Mucha narodil v Londýně, jeho matka se vrátila do Československa velice krátce po jeho narození. V Praze John navštěvoval základní a střední školu. V roce 1966 bylo zamítnuto přijetí na vysokou školu díky politickému a rodinnému profilu. Proto se John odstěhoval do Londýna a dokončil studia na Lancaster univerzitě.

Po svých studiích prohluboval svůj zájem o finanční sektor a nastoupil do banky Coutts & Co, následně přešel do banky Williams & Glyns a poté zakládal a vedl londýnskou pobočku Nord LB, jedné z nejvýznamnějších německých bank v City of London.

Po smrti svého otce, Jiřího, v roce 1991 založil John Mucha Muchovu nadaci s cílem uchovat odkaz a práci svého dědečka, Alfonse Muchy. Hlavní aktivitou Muchovy nadace je zpřístupnění děl Alfonse Muchy široké veřejnosti – nadace doposud zorganizovala přes 100 výstav po celém světě, a založila stálé Muchovo muzeum v Praze. Muchovo muzeum bylo otevřeno v roce 1998 a je jedním z nejúspěšnějších muzeí v České republice.

V roce 2005 John opustil City of London a rozhodl se věnovat svůj veškerý čas nadaci. V současné době se snaží realizovat svou vizi ohledně umístění Slovanské epopeje. Cílem je vystavit důstojné prostory v Praze pro umístění monumentální cyklu obrazů Slovanské epopeje a související studijní materiály a její kreativní jiskru Bosenský pavilion. V ideálním případě by bylo součástí prostor také rozšířené Muchovo muzeum.

John je ženatý, s manželkou Sarah má dva syny a dceru.